Charakteristika lekce

"Státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily." T. G. Masaryk Společnosti České studny a Křesťanská akademie mladých pro vás připravily nový vzdělávací program ke 100. výročí založení ČSR. České studny v roce 2015 zrealizovaly projekt Husovy stopy, který měl ve školách velký ohlas - podlahové samolepky Husových hodnot si objednalo přes 600 škol a mnohé využily i interaktivní dílnu „Tajemství husích stop“. V rámci série programů „Duchovní dědictví“ nabízíme nyní vzdělávací program Staleté kořeny pro základní školy. Obsahuje učivo o naší státnosti, dějinách a národních kořenech včetně odkazu nejvýznamnějších českých osobností. Cílem je posílit národní i osobní identitu a inspirovat žáky pozitivními vzory z dějin i současnosti. Program tak naplňuje požadavky RVP pro vlastivědu, občanskou výchovu a dějepis. Pro tento projekt jsme vyškolili lektory, kteří zajišťují preventivní a etické programy, a při této jedinečné příležitosti oslav kulatého výročí vzniku republiky se zapojili i do tohoto jednorázového programu v roce 2018. Pokud máte zájem o náš program a chtěli byste ho realizovat ve své škole, oslovte některého z našich lektorů a dohodněte s ním termín a podmínky pro realizaci programu. Program je interaktivní, vyškolení lektoři pracují s žáky v kruhu s cílem vyvolat diskusi nad uvedenými tématy.

Doporučení odborného garanta

"Vzdělávací program Staleté kořeny je vynikajícím nástrojem hodnotové výchovy. Žáci se kromě relevantních historických poznatků seznámí s bohatstvím české kultury. Ohledávání kořenů naší země žákům pomůže při formování vlastní identity." Doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.

Další informace

Autor lekce: Ing. Krmelová Eliška
Redaktor: Ing. Miriam Paszová
Poznámka: Program Staleté kořeny je součástí mediálního projektu se stejným názvem: WWW.STALETEKORENY.CZ
Délka: 90
Garant: Doc. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.
Klíčová slova: historie, národ, hrdost, pravda, víra, svoboda, důstojnost

Seznam lektorů, kteří přednášejí tuto lekci

Ing. Folta Jiří
Sezimovo Ústí
Hejret Radek
Praha
Hlávková Jana
Hnojník
Mgr. Honek Lubomír
Moravské Budějovice
Mgr. Hota Roman
Bruntál
Mgr. Klodová Jana
Frýdek-Místek
Konejl Milan
Chodov okr.Sokolov,- karlovarský kraj.-
Mgr. Kostelecký Josef
Ústí nad Labem
Ing. Krmelová Eliška
Klobouky u Brna
Mgr. Lachman David
Vysoké Mýto
Loula David
Žďár nad Sázavou
Bc. Mecnerová Petra
Frýdek-Místek
Pakosta Pavel
Uherský Brod
Palacký Radomír DiS.
Mořkov, okr. Nový Jičín
Ing. Paszová Miriam
Moravskoslezský kraj
Mgr. Pospíšil Vít
Hradec Králové
Rokosz Jan
Karviná
Mgr. Supik Markéta
Český Těšín
Mgr. Svoboda Ondřej
Česká Třebová
Mgr. Vařeka Jan
Nové Město na Moravě
Mgr. Vácha Vladimír
Čistá u Rakovníka

Hodnocení programu

Je to parádní. Pěkné dílo, dobrá práce. Já mám 5.třídu a pilotovat jsem to zkusil "po kouskách" :-). Funguje to dobře.
Váš program hodnotíme kladně, žáci byli spokojeni, vyučujícím se program také líbil. Oceňujeme formu výuky, kdy žáci spolupracují, jsou tzv. vtaženi do problému. Nejedná se o přednášku nebo suché sdělování informací. Samotné téma, které podporuje dnes tak opomíjenou výchovu k občanství a vlastenectví je pro naši školu velmi přínosné a chceme pokračovat ve spolupráci. Mgr. Alexandra Reptová ZŠ Komenského, Odry